Dekoratif Boya

Dekoratif Boya Nedir

Dekoratif boya çok renkli bir etki yaratan uygulanan alanlara kazandırdığı farklı desen ve renk kombinasyonları ile dekorasyonda farklılık yaratır.

 

Dekoratif Boya Özellikleri

sıkılanlar için Filli Boya alternatif olarak dekoratif boyaları sunuyor. Farklılık arayanların ve alışılmış sade duvar boyalarından sıkılanların yardımına koşan dekoratif boyalar ile göz alıcı bir şıklık yaratabilir ya da kendi zevkinize göre evinizde farklılık oluşturabilirsiniz.

Dekoratif Boya Neye Yarar

uygulmasında sakınca yoktur fakat çıplak metalde antipas veya sentetik astar boya kullanımı işinizi kolaylaştırır ve korozyonu önler.

Dış cephe boya öncesi mutlaka dolgulu bir astar kullanın. Bu malzeme mevsim geçişlerinde genleşen boyanın çatlamamasını sağlar, boyanın sarfiyatını düşürür ve boyanızın cephede daha uzun kalmasını sağlar.

Astar uygulanmazsa ne olur? Kısacası kritik noktalarda emekleriniz boşa gidebilir.Astar boyalar zemininizi boyaya hazırlar.Tozlu bir yüzeye bant yapıştırmak zordur değil mi? Boyada böyledir.Zemin ne kadar düzgünse boyanız o kadar düzgün yapışma sağlar.

 

Dekoratif Boya Nerelerde Kullanılır

Eşyaya renk vermek, süslemek, dış etkilerden korumak için, eşyanın içine katılan ya da üstüne sürülen renkli maddelere verilen ad.

İnsanlar, çok eski zamanlardan beri, yaptıkları türlü şeyleri, giydiklerini, oturdukları evleri, vücutlarını daha güzel gösterebilmek için, türlü renklerle bezenmişlerdir.

Son yıllarda rastlanan ve ilkel insanların yaptıkları anlaşılan çeşitli duvar resimlerinde, çanak ve çömleklerde boyalara rastlanmıştır.

 

 

Dekoratif Boya Nasıl Yapılır

Boya rulosunu uygulamak için ilk olarak dilediğiniz desene sahip olan rulo makinesini ve aparatını satın alın ve boyamak istediğiniz duvarın zemin rengini seçin bu renk mevcut duvar renginiz de olabilir. Daha sonra da desen için seçtiğiniz renk efektif boyayı alın ve boyayı dekorasyon makinesinin boya haznesine koyup yukarıdan aşağıya doğru ve düzgün şeritler halinde boyamaya başlayın.

Dikkat etmeniz gereken her bir şerit arasında boşluk bırakmamak ve ruloyu yukarıdan aşağı doğru ileri geri yaptırmadan düz bir biçimde indirmektir. Aşağıdaki resim size bu konuda da yardımcı olacaktır.

Döşeme beton perdahı

Döşeme beton perdahı Nedir

 

Beton Parlatma uygulaması, beton zeminlerin elmas kesicilerle aşındırılması ve silinmesi yöntemiyle parlatılması dır. İlk olarak beton zeminin en zayıf kısmı olan yüzeydeki şerbet tabakasını kazıyarak, betonun sağlam, dayanıklı bölgesine ulaşılır. Sonrasında sırasıyla honlama ve parlatma işlemleriyle mikro düzeyde aşındırılmaya devam edilir. Aşındırma basamakları 800-8500 Grit elmas aralığına kadar silindiğinde, beton zemin parlama özelliği kazanır.

 

 

 

Döşeme beton perdahı Nerelerde Kullanılır

 

 

 

ETON PARLATMA NERELERDE KULLANILIR? Parlak betonun ortalama kullanım ömrünün, diğer yüzey kaplama alternatifleriyle kıyaslandığında kat kat fazla olması, beton parlatma uygulamalarının depolarda, üretim tesislerinde, büyük mağaza ve yapı marketlerde, ofis binalarında, otellerde, hastanelerde, restoranlarda okullarda, hastanelerde, otoparklarda ve devlet binalarında tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Yakın zamanda parlak beton uygulamaları, ev zeminlerinde hatta mutfak tezgahlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinalarının ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür.

 

 

 

Döşeme beton perdahı Uygulama Notları

 

 

 

Elektronik üretimde kullanılan komponentler statik elektriğe (SE ) duyarlıdır. Eğer insan vücudunda SE birikirse bu malzemelere dokunulduğu zaman bunlar hasarlanır.

O sebep ile bu alanda dolaşan insanların üzerinde SE olsun istenmez.

 

SE ‘yi boşaltmak için bileklik  yardımı ile insanlar otururken toprağa bağlanır. Bildiğimiz yeryüzüne yani. Fakat bu yürürken mümkün olmadığı için zeminin mümkün olduğunca SE üretmemesi istenir. Ayrıca var olan SE ‘nin toprağa kontrollü olarak aktarılması da gerekir.

İşte tam da burada parlak beton uygulaması anlam kazanıyor. Çünkü betonun kendisi toprak !!!

Dolayısıyla teknik olarak zaten SE ‘yi toğrağa vermiş olursunuz ve bu süreklidir.  

 Epoksi kaplamada ise insan ile toprak arasındaki bağlantı, yere döşenen bakır şeritler ile yapay olarak sağlanır. Bu yüzden sürekli ölçüm ile kontrol edilmesi gerekir. Bu şeritlerdeki kopma, nemden dolayı oluşan korozyon iletkenliği azaltacak ve zeminde SE birikmesine yol açacaktır.

 

 

Döşeme beton perdahı Nasıl Yapılır

 

Parlak beton  parlatma nasıl yapılır sorusunun cevaplayacak olursak ;zaman içerisinde eskiyen yıpranan yaşlanan ve kirlenen yüzeyi, yüzey hazırlama makineleri ile kazıyarak taze,nefes alan betona ulaşarak çevre dostu Amerikan Crete Colors kimyasalları ile sağlam tozumayan aşınmayan kayma direnci yüksek betonlar elde edilmesi işlemdir.

Beton parlatma günümüzün son teknolojisi olup dünyada kabul görmüş en güzel ve etkili bir yöntemdir.

beton parlatma öyle harika bir uygulamadır ki beton yüzeyde kesinlikle bir katman oluşturmamaktadır buna mukabil beton nefes alan ve çok çok mukavim bir hale dönüşür.

parlak zemin istenildiği taktirde ister ayna parlaklığı ister yarı parlak istenirse de sadece beton tozumazlık uygulaması yapılabilmektedir.

parlak beton uygulaması piyasada bir çok uygulamaya nazaran çok sağlam,kalıcı,uzun yıllar garanti verilen bir uygulama olması hasebiyle maliyet açısından da uzun yıllar verilen garantiler göz önünde bulundurulduğunda da çok daha ekonomik olmaktadır.

Beton parlatma uygulaması bir katman oluşturmadan yapılan bir uygulama olması nedeniyle soyulma dökülme aşınma tozuma olmaz ve beton yüzeyi kaplanmadığı için nefes alır ve sağlıklı bir zemininiz olmuş olur.

Yaptığımız işler sadece parlatma ve tozumazlık mı?

Elbette ki hayır!

Şöyle ki beton zeminlerde zamanla oluşan yağ lekeri,lastik izleri,çeşitli oluşan kirleri betondan söküyoruz;

beton zemine ister üzerine beton parlatma uygulaması yapılacak olsun ister sadece kirli yüzeylerin temizlenmesi olsun her türlü temizlemeyi yapabiliyoruz bunun için özel kimyasallarımız C2 Remove ,C2 Stain Clean ,C2 Clean’dir

Ve beton parlatma yapıldıktan sonrasında ise beton yüzeyin temizliğini de C2 Wash ile sağlamaktayız.

Ayrıca beton zeminde uygulama sonrasında betona uygulanan başka bir işlem ise betonda su ve tuz bariyeri oluşturma !

Betona su ve tuz oluşumundan gelecek tahribatları engellemek için C2 Salt Safe uygulaması ile mükemmel bir bariyer ,sızdırmazlık sağlamaktayız

Şap uygulamaları

Türkiye’de yaygın olarak kullanılmakta aynı zamanda’ da ülkemizde belediyeler ve yapı denetim firmaları tarafından önerilmektedir. Ürün normal katlarda sıvı olarak özel makinesi ile uygulanmakta olup tek bir uygulama ile inşaatınızda hem şap görevini hem katlar arası ısı yalıtımını yine katlar arası ses ve su yalıtımını sağlamaktadır.Isı ve Ses köprüleri (Kaçakları) oluşmamaktadır. Ayrıca bu ürün normal şaptan yaklaşık 10 kat daha hafif olması sebebi ile binanızı gereksiz yüklerden kurtarmaktadır. (örnek:5 cm kalınlıkta 1 m² normal şapın ağırlığı 115 kg. gelirken, ürünümüz olan 1 m² izolasyonlu şapın ağırlığı ise 15 kg. gelmektedir.) Yine bu ürün yapısal özelliği sebebi ile darbe emici, çatlamaz ve yanmaz özelliktedir.Islak hacimlerde ve balkonlarda ayrıca bir su izolasyonu yapmadan kullanılabilmektedir. İçeriğinde kum yoktur, uygulaması kendi ekiplerimiz tarafından, yerinde lazer ile kotlar alınıp sıvı döküm şekli ile uygulanmaktadır. 

Şap uygulamaları Amaçları

Zemin şapı tesviye betonunun üzerine 4-7 cm kalınlığında dökülür. Şap betonu kullanım amacı ise: Tesisatın üstünün örtülmesi, zeminin izolasyonu, tüm zeminin aynı teraziye (hizaya) getirilmesi, güzel bir görünümün elde edilmesi, fayans veya parke gibi uygulamaların düzgün bir zemine oturtulması için yapılan beton uygulamasıdır.

Şap uygulamaları Nerelerde Kullanılır

Öncelikle şap dökülecek zeminde kir, toz vb. kirliliklerin olmaması gerekmektedir.

İnşaat artığı olarak tabir ettiğimiz moloz harç gibi atıklar şap atılacak olan zeminden arındırılmalıdır. Şap atılacak olan zeminin dört kenar ve dört köşesinden teraziye alınmasıyla şap dökme işlemine başlanabilir.

 

Şap uygulamaları Nasıl Yapılır

Ayrıca şap betonu işleminin yapılmasından sonra şapın işlevini yerine getirebilmesi için uygun bir şekilde kurutma işleminin yapılması gerekmektedir.

Terrazzo zemin kaplama

 

Terrazzo zemin kaplama Nedir

Terrazzo 16. Yüzyılda, İtalya`nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen mermer ve granit taş parçalarını kullanmak üzere bir yol ararken buldukları en iyi yöntem çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı. Tabii o zamanlar cila olarak ellerindeki en iyi malzeme keçi sütüydü.

20. yüzyılın başlarında özellikle elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması çok daha kolaylaşan terrazzoya en büyük teknik destek İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler doğrultusunda yüksek bağlayıcılığa sahip, kimyasal direnci yüksek epoksi reçineler terrazzo uygulamarında kullanılmaya başlandı.

Bugunku terrazzo, geçmişte kullanılanlara göre çok daha canlı renklerle mimarların tasarımlarını zeminlere yansıtabilir, uzun ömrü ve düşük bakım maliyetiyle de operasyonel avantajı birleştiren bir yapıdadır.

 

Terrazzo zemin kaplama Amaçları

errazzo 16. Yüzyılda, İtalya’nın Venedik şehrinde bulunduğu tahmin edilen tarihin belki de en eski çevreci zemin kaplama ürünüdür. İtalyan yapı ustaları, yaptıkları inşaatlarda dökülen granit, mermer ve taş parçalarını kullanmak için bir çözüm arayışı içindeydiler. Buldukları en iyi yöntem çimento harcının içerisine bu malzemeleri atarak dekoratif bir yüzey elde etmek oldu ve bu yöntem yüzlerce yıl kullanıldı. 20.yüzyılın başlarında özellikle elektrikli aletlerin ortaya çıkmasıyla uygulaması kolaylaşan terrazzoya en büyük destek, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan bilimsel ve teknik gelişmeler olmuştur. Bu doğrultuda kuvvetli bağlayıcılığa sahip ve kimyasal direnci yüksek epoksi reçineler terrazzo uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır.

Terrazzo zemin kaplama Nerelerde Kullanılır

Beton zeminin yüzey sıcaklığı yoğunlaşma noktasından düşükse nem yüzeyde yoğuşur ve bazı durumlarda beton plakanın içine emilir. Bu durum uygulanma sırasında ya da uygulandıktan sonra 72 saat içerisinde gerçekleşirse, sistemlerin reaksiyonu yarıda kalarak donuk görünüme ve zayıf yapışmaya neden olur. Olumsuz sonuçlara mahal vermemek için uygun koşulları sağlamanın en etkin yolu döşeme işlemini binayı ‘kullanım sıcaklığı ve nem koşullarına’ getirdikten sonra yapmaktır. Sürekli hava hareketi ve iyi bir havalandırma da şüpheli koşullarda olası yoğunlaşmayı en aza indirger.

 

 

Terrazzo zemin kaplama Nasıl Yapılır

Eski beton yüzeyleri yapısal açıdan sağlıklı olmalıdır. Reçineli döşeme uygulamasına geçmeden önce kusurlu bölgeler onarılmalıdır. Mevcut boyaları, kabuk halindeki ve gevşek şekildeki betonu, Tırnaklı Kazıma Elmasları kullanarak kaba kumlama, kumlama, bilyalama veya taşlama işlemleri ile temizlenmelidir. Bina koşullarının izin verdiği bazı durumlarda aşırı birikmiş boya ve sızdırmazlık malzemesi kalıntılarını çıkarmak için sıyırıcı da kullanılabilir.

Zemin silim

Beton Silimi, özel yüzey silim makineleri ve elmas bıçaklarla kirli görünümlü beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma adımlarıyla aşındırılıp mermer ve granit parlaklığına ulaştırılması işlemidir. Beton silimi ve parlatma işlemi kesinlikle bir yüzey kaplama yöntemi değildir. Beton zemine çevreye zararlı hiçbir kimyasal uygulanmaz.

Bu yüzden tamamen çevre dostu, çok uzun ömürlü ve ekonomik zeminler elde edilir. Beton silimi ve parlatma işlemi geleceğin zemin teknolojisi olarak gösterilmektedir.

Arzu edilen parlaklığa göre 8-9 kademe silim yapılarak özel beton sertleştirici kimyasalıyla normalin 10 katı sertliğe ulaştırılarak betonun dayanıklılığı arttırılır.

Özellikle Amerika ve Avrupa’da yeni yapılan alışveriş merkezleri ve otellerde dekoratif parlak beton zeminler tercih edilmektedir. Beton yüzeyleri istenildiği gibi renklendirilebildiği hatta betonun içine renkli cam parçaları, midye kabukları ve renkli dere taşları atılarak ışıl ışıl parlayan mükemmel dekoratif zeminler oluşturulabilir. Bu tip dekoratif beton zeminler, alternatiflerine oranla çok uzun kullanım ömrü, dayanımının çok daha fazla olması, çevreye dost olmaları, yatırım ve bakım maliyetlerinin ucuz olması gibi sebeplerden ötürü hemen hemen bütün yeni projelerde tercih edilmektedir.

 

Ekol de, uzman teknik ekibi ve son teknoloji makina parkuru ile her türlü beton zemin çeşitlerine yerinde müdahale ederek mevcut yüzeyleri fabrikadan çıkmış normlarına tekrar kavuşturmaktadır.

 

 Zemin silim Özellikleri

• Bu sistemde parlatılan bir beton yüzey

• Parlak mermer bir yüzeye benzer,

• Üstünde tekerlek ve forklift iz bırakmaz,

• Tamamen düz ve yumuşak bi doku elde edilir,

• Hijyenik bir yüzey elde edilir,

• Lekelere dayanıklıdır,

• Çiziklere dayanıklıdır,

• Kimyasal maddelerin çoğuna dayanıklıdır,

• Çok uzun ömürlüdür,

• Çok kolay temizlenir, bakımı kolaydır.

 

 

 Zemin silim Uygulama Notları

• Fabrika,

• Depo,

• AVM,

• Garaj

• Mağaza

• Ev vb. mekanlardaki beton zeminlerde uygulanabilir

 

 

TOP