Parlak beton

 

 

Parlak beton  Nedir

Beton Parlatma uygulaması, beton zeminlerin elmas kesicilerle aşındırılması ve silinmesi yöntemiyle parlatılması dır. İlk olarak beton zeminin en zayıf kısmı olan yüzeydeki şerbet tabakasını kazıyarak, betonun sağlam, dayanıklı bölgesine ulaşılır. Sonrasında sırasıyla honlama ve parlatma işlemleriyle mikro düzeyde aşındırılmaya devam edilir. Aşındırma basamakları 800-8500 Grit elmas aralığına kadar silindiğinde, beton zemin parlama özelliği kazanır.

 

Parlak beton Nerelerde Kullanılır

 

ETON PARLATMA NERELERDE KULLANILIR? Parlak betonun ortalama kullanım ömrünün, diğer yüzey kaplama alternatifleriyle kıyaslandığında kat kat fazla olması, beton parlatma uygulamalarının depolarda, üretim tesislerinde, büyük mağaza ve yapı marketlerde, ofis binalarında, otellerde, hastanelerde, restoranlarda okullarda, hastanelerde, otoparklarda ve devlet binalarında tercih edilmesinin en önemli sebebidir. Yakın zamanda parlak beton uygulamaları, ev zeminlerinde hatta mutfak tezgahlarında da uygulanmaya başlanmıştır. Özellikle yoğun ayak trafiğinin olduğu ve ağır iş makinalarının ve forkliftlerin çalıştığı zeminlerde dayanımının çok fazla olması ve tekerlek izlerini en aza indirmesi sebebiyle en uygun zemin çözümüdür.

 

Parlak beton Uygulama Notları

 

Elektronik üretimde kullanılan komponentler statik elektriğe (SE ) duyarlıdır. Eğer insan vücudunda SE birikirse bu malzemelere dokunulduğu zaman bunlar hasarlanır.

O sebep ile bu alanda dolaşan insanların üzerinde SE olsun istenmez.

 

SE ‘yi boşaltmak için bileklik  yardımı ile insanlar otururken toprağa bağlanır. Bildiğimiz yeryüzüne yani. Fakat bu yürürken mümkün olmadığı için zeminin mümkün olduğunca SE üretmemesi istenir. Ayrıca var olan SE ‘nin toprağa kontrollü olarak aktarılması da gerekir.

İşte tam da burada parlak beton uygulaması anlam kazanıyor. Çünkü betonun kendisi toprak !!!

Dolayısıyla teknik olarak zaten SE ‘yi toğrağa vermiş olursunuz ve bu süreklidir.  

 Epoksi kaplamada ise insan ile toprak arasındaki bağlantı, yere döşenen bakır şeritler ile yapay olarak sağlanır. Bu yüzden sürekli ölçüm ile kontrol edilmesi gerekir. Bu şeritlerdeki kopma, nemden dolayı oluşan korozyon iletkenliği azaltacak ve zeminde SE birikmesine yol açacaktır.

 

Parlak beton Nasıl Yapılır

Parlak beton  parlatma nasıl yapılır sorusunun cevaplayacak olursak ;zaman içerisinde eskiyen yıpranan yaşlanan ve kirlenen yüzeyi, yüzey hazırlama makineleri ile kazıyarak taze,nefes alan betona ulaşarak çevre dostu Amerikan Crete Colors kimyasalları ile sağlam tozumayan aşınmayan kayma direnci yüksek betonlar elde edilmesi işlemdir.
Beton parlatma günümüzün son teknolojisi olup dünyada kabul görmüş en güzel ve etkili bir yöntemdir.
beton parlatma öyle harika bir uygulamadır ki beton yüzeyde kesinlikle bir katman oluşturmamaktadır buna mukabil beton nefes alan ve çok çok mukavim bir hale dönüşür.
parlak zemin istenildiği taktirde ister ayna parlaklığı ister yarı parlak istenirse de sadece beton tozumazlık uygulaması yapılabilmektedir.
parlak beton uygulaması piyasada bir çok uygulamaya nazaran çok sağlam,kalıcı,uzun yıllar garanti verilen bir uygulama olması hasebiyle maliyet açısından da uzun yıllar verilen garantiler göz önünde bulundurulduğunda da çok daha ekonomik olmaktadır.
Beton parlatma uygulaması bir katman oluşturmadan yapılan bir uygulama olması nedeniyle soyulma dökülme aşınma tozuma olmaz ve beton yüzeyi kaplanmadığı için nefes alır ve sağlıklı bir zemininiz olmuş olur.
Yaptığımız işler sadece parlatma ve tozumazlık mı?
Elbette ki hayır!
Şöyle ki beton zeminlerde zamanla oluşan yağ lekeri,lastik izleri,çeşitli oluşan kirleri betondan söküyoruz;
beton zemine ister üzerine beton parlatma uygulaması yapılacak olsun ister sadece kirli yüzeylerin temizlenmesi olsun her türlü temizlemeyi yapabiliyoruz bunun için özel kimyasallarımız C2 Remove ,C2 Stain Clean ,C2 Clean’dir
Ve beton parlatma yapıldıktan sonrasında ise beton yüzeyin temizliğini de C2 Wash ile sağlamaktayız.
Ayrıca beton zeminde uygulama sonrasında betona uygulanan başka bir işlem ise betonda su ve tuz bariyeri oluşturma !
Betona su ve tuz oluşumundan gelecek tahribatları engellemek için C2 Salt Safe uygulaması ile mükemmel bir bariyer ,sızdırmazlık sağlamaktayız

TOP