Otopark zemin kaplama

Otopark zemin kaplama Nedir

Otoparklar açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılırlar bu nedenle açık ve kapalı otopark epoksi uygulamaları farklıdır. kapalı otoparklarda 1mm epoksi zemin kaplama ihtiyacı karşılarken (kullanım koşullarına göre değişkenlik gösterebilir) açık otoparklarda bu kalınlık en a 2.5mm olmalıdır. ayrıca açık otoparklarda ve araç rampalarında zımpara yüzey epoksi kaplaması tercih sebebidir.
Otopark zemin kaplama Amaçları

Çok çeşitli epoksi kaplama uygulamaları yapmaktayız. İhtiyaçlara ve özgün koşullara bağlı olarak yapılacak olan epoksi uygulamasını belirlemek gerekmektedir, aksi taktirde ya pahalı bir uygulama yapmış oluruz ya da ihtiyaçlarımızı karşılamayacak, kısa sürede zarar görecek bir kaplamamız olur. Nasıl bir uygulama yapacağımıza karar vermek için aşağıdaki başlıklar önemlidir:

  • Epoksi kaplama veya epoksi boya uygulaması yapılması düşünülen zeminin durumu,
  • Epoksi uygulama yapılacak alan veya alanların kullanım amacı/amaçları,
  • Araç trafiği olup olmadığı ve yoğunluğu, varsa kullanılan araçların lastik mi yoksa metal tekerlekli mi oldukları,
  • Çeşitli kimyasal etkilerin varlığı,
  • Yüksek sıcaklık etkisi varlığı,
  • Kaymazlık beklentisi,
  • Hijyen beklentisi,
  • Uygulama süresi,
  • Müşterinin görsel ve diğer beklentileri,
  • İşletmeye özgün diğer koşullar.

Bu değişkenler dikkatlice incelenerek uygulama çeşidi belirlenecektir. Aşağıda belli başlı epoksi kaplama uygulama çeşitleri maddeler halinde verilmiştir. Uygulama üzerine tıklayarak uygulama detaylarını inceleyebilirsiniz.

Otopark zemin kaplama Nerelerde Kullanılır

 Gıda üretim tesisleri için epoksi kaplama ve boyama çeşitleri, ilaç fabrikaları için epoksi zemin kaplama sistemleri, hastaneler için epoksi boya çeşitleri, hastaneler için epoksi kaplaması çeşitleri, steril alanlar için epoksi boyama ve kaplama çeşitleri, elektrik üretim santralleri ve her türlü sanayi tesisinde temizlenmesi kolay ve toz tutmayan, hijyenik kaplama çeşididir. Kapalı ve açık alanlarda kullanılan epoksi kaplama çeşitleri vardır. Kolay temizlenmektedir ve mekanik mukavemeti yüksektir. Fiziksel ve kimyasal maddelerin etkisine dayanıklıdır. Büyük alanlarda dahi yekpare kaplama – boyama yapılabilir, epoksi kaplamada veya boyamada ek yeri görünmez.

Epoksi zemin kaplama veya epoksinin kullanıldığı yerler bir hayli fazladır. kürünü almış beton kaplamalarda,ahşap,saç,metal kaplamalarda, seramik ve mermer üzerin de iç veya dış mekan duvarlarında sehpa masa yüzeylerinde vs. ayrıca epoksi sağlam bir kaplama ürünü olduğundan dolayı fabrika zeminlerinde, atölyelerde,her türlü talaşlı imalathanelerde, soğuk hava depolarında, hijyenik olduğundan ötürü mandıra ve hastanelerde gıda ve entegre tesislerde ilaç sanayide AVM lerde ofislerde ve tüm yaşam mekanlarında epoksi zemin kaplama kullanılır.

Otopark zemin kaplama Nasıl Yapılır

Epoksi, yapı sektöründe çok amaçlı kullanılmaktadır. Epoksiyi öne çıkaran en önemli özelliği başka malzemelere yapışma kapasitesinin yüksek olmasıdır. Yapı sektöründe epoksi, ilk olarak betondaki kılcal çatlakların tamirinde ve betona donatı yapıştırılmasında kullanılmıştır.

Epoksinin zemin kaplaması olarak kullanılma düşüncesi, endüstriyel döşemelerde, üretim sisteminin tüm yüklerinin oturduğu  ağır iş, makine, araç ve vinçlerin üzerinde çalıştığı fiziksel ve kimyasal oluşumların beton yüzeylerini olumsuz etkilemesi ile ortaya çıkmıştır.

Sanayi yapılarında ağır çalışma şartları, yüzeyde aşınmalara, kopmalara, kimyasal sıvıların yüzeyde çok sık bulunmaları sonucu bozulmalara ve dağılmalara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için beton zemin üzerine ilave olarak ince (0,5 – 5 mm) bir koruma tabakası uygulaması düşünülmüştür. Bu düşünceyle epoksinin endüstriyel zeminlerde kullanılmasına başlanmıştır. Bu süreci diğer mekanlarda da epoksinin kullanılması takip etmiştir.

Epoksinin en önemli özellikleri ;

epoksi zemin kaplama Estetik görünüş,
epoksi zemin kaplama fiyat Tozumazlık,
epoksi zemin kaplama nasıl yapılır Hijyeniklik,
epoksi zemin kaplama ev Anti-statiklik,
epoksi zemin kaplama uygulaması Kimyasal dayanıklılık,  olarak sıralanabilir.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan plastikler genellikle sentetik polimerlerdir. Polimerler,  işleme esasına göre termoplastik ve termoset olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Epoksi, termoset polimer grubuna girmektedir. Dolayısıyla epoksi,  polimer esaslı plastik olarak adlandırılabilir.

Epoksiler, epoksi gruplarının kendi aralarında homopolimerizasyonu veya anhidrid, amin, novolak gibi maddelerle reaksiyona girerek elde edilirler. En çok kullanılan epoksi reçineleri, epiklorohidrin ile bisfenol –A’nın reaksiyonu ile elde edilenlerdir.

Bu iki bileşenin oranını değiştirerek alçak viskoziteli sıvılardan yüksek molekül ağırlıklı katı olmak üzere, çeşitli özelliklere sahip ürünler elde edilir. Epoksilerin bir başka önemli çeşidi ECNs (epoksi krezol novolak) ve EPNs (epoksi fenol novolak) gibi novolak reçineleridir; bunların termik özellikleri ve kimyasal mukavemeti çok iyidir. Üçüncü grubu oluşturan sikloalifatikler havada dayanıklılığı ile bilinen epoksilerdir. Aromatik aminlerin epoksidasyonu ile elde edilen dördüncü bir grup, çok iyi mekanik (yorulma dahil) ve termik özelliklere sahiptir. Epoksi reçineleri kalıplama ve dökme reçineleri olmak üzere iki gruba ayrılır. Kalıplama reçineleri cam elyaflı veya mineral dolgu ile kuvvetlendirilmiş olabilir. Ayrıca aramid lifleri, pamuk ve metal yaprakları ile kuvvetlendirilmiş çeşitleri de vardır.

TOP