Otopark Zemin Betonu

{gallery}e5:::0:0{/gallery}Otoparklar da Zemini sağlamlığı ve kullanış esaslarına göre;kapalı otoparklarda parlak (perdahlı)beton tavsiye edilir.Eğer oto park açık alansa süpürgeli yada fırçalı beton diye tabir edilen tırtıklı beton kullanılır.
Her iki zemin kaplamada kullanılan betonun helikopter uygulamasından geçmesi betonun ömrünü artırdığı gibi her hangi bir deformasyona uğramasına da engel olur.Ayrıca süpürgeli beton araçlarda ve yaya geçişlerinde herhangi bir kaymaya engel olur.

Otopark zemin betonu Amaçları
Boşluksuz, yüzeyi sertleştirilmiş, teknik şartlara uygun, düz veya istenilen yöne eğim verilen bir beton elde etmektir. Bu işlemde istenilen kotun ve düzlemsel terazinin de kolay olarak sağlanması ayrıca bir avantajdır. Perdah makinesi kullanılmasının sebebi, birim zamanda daha çok darbe, ve düzlemsel eşitliğin dairesel hareketlerle daha kolay olarak sağlanmasıdır. Uygulamada kullanılan beton kalitesi amaca göre seçilir.
Otopark zemin betonu Nerelerde Kullanılır
İşşaat v.b Yerlerde kullanılır
Otopark zemin betonu Uygulama Notları
Şehirleşme, her geçen gün artan nüfus ve araç sayısı otopark ihtiyacını günbe gün arttırmaktadır. Bugün İstanbul’da irili ufaklı 2 bine yakın otopark var. Fakat varolan bu sayı ihtiyacın yarısından bile az. Bu da gösteriyor ki bu büyük açığı kapatmak için önümüzdeki günlerde birçok yeni otopark yapılacak.otopark zemin
otopark beton parlatma

Bugün kullanılan geleneksel yöntemler, modern çağın yeni yaklaşımları enerji tasarrufu, çevre dostu olabilme, kolay kullanılabilme gibi kavramlarını karşılamıyor. Yüzey kaplamalar ya da yüzey sertleştiriciler zaman içerisinde deformasyona uğrayıp yüksek bakım maliyetleri ile günümüzün ihtiyaçlarına cevap veremiyor. Özellikle otoparklarda yoğun araç trafiği ile beraber yüzeyde kalan lastik izleri, çiziklerin temizlenmesi de ayrı bir konu olarak işletmecilerin yüz yüze kaldığı sorunlardır.
Tam da burada, yüzeyde lastik izin bırakmayan, yüzey aşınma direnci yüksek, bakımı kolay bir çözüm hem kullanıcılar hem de işletmeciler için en uygun çözüm olacaktır.

Otopark zemin betonu Nasıl Yapılır
üyüklüğüne göre değişmektedir. Evinizin hangi açıya göre baktığı hangi büyüklükte olduğu ve balkon yada yüksek bahçe büyüklüğünün ne kadar olacağına göre bu betonun büyüklüğü değişebilmektedir. Ortalama olarak genel hatları ile dikdörtgen hatlarında olsa da sıra dışı estetik ev modelleri için bu beton farklı şekillerde de olabilmektedir. Fakat bir önerimiz olsun bu betonu biraz geniş yapmak yüksek bahçe alanınızı genişletmek adına faydalı olacaktır. Arsa probleminiz yok ise biraz geniş olması çok iyi olur projeyi yapan firma ile görüşmeden temel planında oynama yapmak pek doğru olmayacaktır. Ayrıca temeli yerden yüksekliği konusunda yine yüklenici firma ile konuşarak yerden bir miktar yüksek olarak temel atmanız evinizin hem görünümü hem su ve kar yığınları ile alakalı olarak faydalı olacaktır. Fakat yüksek zemin betonu size fazladan maliyet anlamına gelmektedir. Daha yüksek temel için daha fazla çimento kullanılması gerekir.

TOP