Market zemin kaplama

 

Market zemin kaplama Nedir

PVC Zemin Kaplamaları’nın en önemli özelliği estetik ve fonksiyonelliği bünyesinde başarılı şekilde birleştirmesidir palstik zemin kaplama malzemesi olarak en iyisidir.Geniş renk ve desen seçenekleri sunmasının yanı sıra son derece kullanışlı,antibakteriyel hijyenik, dayanıklı ve hesaplıdır. Daha fazla bilgi için arayınız.Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan, estetik ve dekoratif olduğu kadar, uzun ömürlü ve kullanışlı bir zemin çözümü de olan PVC Yer Kaplaması sistemleri başta okul, hastane, gıda sektörü ve ilaç fabrikaları olmak üzere, hijyenik ve bakteri barındırmayan özellikleri ile daha pek çok alan için öncelikli tercih sebebi olmaktadır.

 

Market zemin kaplama Özellikleri

Antibakteriyeldir ek yerlerine kaynak çekilebilen su sızdırmayan leke tutmyan kep yastıklı veya düz süpürgelik uygulaması yapılan bir üründür.pvc esaslıdır kalınlığı 2mm genişliği 2 metredir 60*60 karolarıda bulunmaktadır.antistatik özellikleriyle bayındırlık pozlarına uygun karo ve rolu ürünlerdir.Heterojen PVC yer döşemesi cila gerektirmez kolay temizlenebilen, antibakteriyel yer döşemesidir.Heterojen ve homojen pvc zemin döşemesi PVC esaslı vinil zemin kaplama malzemeleridir.hijyenik olduğu için hastane zemin kaplamada vazgeçilmez yer kaplama ürünüdür.

Market zemin kaplama Amaçları

Amaç: Poliüretan Multi Layer Kaplama, temizlenmesi kolay ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. Kolay temizlenir orta/yüksek oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı vardır. Poliüretan Multi Layer Kaplama, yeni beton zeminlerde veya aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini parlak, mat veya yarı mat yoğun, pürüzsüz veya yarı pürüzsüz bir hale getiren bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanaıklı bir şekilde oluşturulabilir. Çok iyi U.V. dayanımı için U.V. dayanımlı koruyucu son kat uygulama yapılmalıdır. Zemin kaplaması yapıldıktan yaklaşık bir gün sonra üzerinde yürüme için hazırhale gelir. Tam mekanik ve kimyasal dayanım için yedi gün beklenerek ağır yüke maruz bırakılmamalıdır. Kullanım Alanları: Poliüretan Self Levelling Kaplama, tüm endüstriyel döşemelerde, ilaç fabrikaları, hastahaneler, kimyasal fabrikalar, elektrik fabrikaları, makine fabrikaları, gıda üretim tesisleri, tekstil fabrikaları, giyim atölyeleri, plastik üretim tesisleri, sergi salonlarında, otomotiv sektörü ve tüm depolarda farklı renk tercihleri ile kullanılabilmektedir. Özellikleri: Orta kalınlık sınıfına girer Tam veya yarı elastiktir. U.V. dayanımlıdır. Kalınlığı 2mm – 10mm arasında değişmektedir. Pürüzsüz veya yarı pürüzlü yüzey Sürtünme, aşınma ve darbeye orta/yüksek oranda dayanıklıdır Kolay temizlenebilme niteliği Su geçirmez, toz tutmaz Onarımı bakımı kolay ve ucuz Zemine yüksek yapışma niteliği bulunur.

Market zemin kaplama Nerelerde Kullanılır

Epoksi kaplama önceleri fabrika, atölye, depo zeminlerinde kullanılmıştır. Bu tür imalathane, depo gibi zeminler eğer beton halinde bırakılırsa çok kısa zamanda zemin tozuması kaçınılmaz olacaktır. Zemin tozuması kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Çünkü bu tozlar üretim alanlarında makinelerin çalışma performanslarını negatif olarak etkiler. Aynı zamanda üretilen ve depolanan malların tozlanmasına ve dolayısıyla defolu hale gelmesine sebep olur. Günümüzde ise epoksi kaplamalar yüzey düzgünlüğü, eksiz oluşu ve en önemlisi de çok çeşitli renk seçenekleri sunmalarından dolayı showroom, ofis, konut, toplantı mekanları vb. alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Kullanım Alanları

 • İlaç ve kozmetik endüstrisi
 • Hastaneler
 • Elektronik endüstrisi
 • Otomotiv endüstrisi
 • Lastik üretim tesisleri
 • Gıda ve meşrubat üretim
 • Tekstil ve dokuma sanayi
 • Uçak hangarları
 • Araç servisleri
 • Şişeleme tesisleri
 • Bira ve şarap fabrikaları
 • Mandıralar
 • Kağıt fabrikaları
 • Mezbahalar
 • Et işleme tesisleri
 • Mekanik Odalar
 • Akü fabrikaları
 • Laboratuarlar
 • Depo ve Antrepolar
 • Matbaalar
 • Plastik üretim tesisleri
 • Paketleme endüstrisi
 • Enerji santralleri
 • Kimya endüstrisi
 • Televizyon stüdyoları

Market zemin kaplama Uygulama Notları

Çok çeşitli epoksi zemin kaplama uygulamaları yapmaktayız. İhtiyaçlara özgün koşullara bağlı olarak yapılacak olan epoksi uygulamasını belirlemek gerekmektedir, aksi taktirde ya pahalı bir uygulama yapmış oluruz ya da ihtiyaçlarımızı karşılamayacak, kısa sürede zarar görecek bir kaplamamız olur. Nasıl bir uygulama yapacağımıza karar vermek için aşağıdaki başlıklar önemlidir:

 

Market zemin kaplama Nasıl Yapılır

Epoksi yüzey kaplamaları yapılacak mekanın son işi olarak görülmelidir. Genelde döşeme kaplama malzemesi uygulaması bütün işlerin bitiminden sonra yapılmaktadır. Epoksi, değişik bileşenlerden oluştuğundan uygulama yerine bağlı olarak üretici firmalar farklı özelliklere sahip ürünler imal etmişlerdir. Epoksi uygulanacak yerin uygulama öncesi durumu ve işlevi hangi tür  malzeme kullanılmasına karar verecek kişi için önemlidir. Uygulama ürünü zemin koşulları, istenilen servis şartları, kimyasal, mekanik dayanıklılık, kaydırmazlık vb. kriterlere göre uygulama öncesi yapılacak ön çalışmaya bağlı olarak belirlenir. Döşemenin durumu, mekanın işlevi dikkate alınarak karar verilmiş epoksi ürününün uygulamaya geçilmesi dört kademede yapılmaktadır.

epoxy zemin kaplama uygulaması Döşeme Yüzey Hazırlığının Yapılması : Epoxy uygulanacak beton zemin aderansı azaltacak yabancı maddelerden toz, pislik, gres, yağ vb. maddelerden arındırılmalıdır. Uygulama yüzeyi uygulamadan önce kuru olmalıdır. Yüzey nem oranı genellikle % 4’ü geçmemelidir.  Bu nem ölçme aleti kullanılarak ölçülebilir. Zemin durumuna göre aşağıdaki yöntemler kullanılarak yüzey hazırlığı yapılmalıdır.

epoksi zemin kaplama ürünleri Temizleme : Yüzeyin kendisi kaplama uygulamasına uygun halde ise sadece endüstriyel elektrik süpürgesi kullanılarak gevşek parçaların, tozların temizlenmesi yeterlidir.

epoksi zemin kaplama nasıl uygulanır Zımparalama : Tesviye şaplı alanlar ve kaba inşaat şeklinde bırakılmış döşemelerin zımparalanarak hazırlanması gerekmektedir. Zımparalama sonrası yüzeyde oluşan artık beton parçacıkları elektrik süpürgesi ile tekrar temizlenmelidir.

epoksi zemin kaplama yorum Tıraşlama : Uygulama yüzeyinde tabaka halinde beton şerbeti veya atığı olabilir. Ayrıca yağ  tabakaları da bulunabilir. Bunların tıraşlama işlemi yapılarak temizlenmesi gerekmektedir. Prensip olarak tıraşlama işinden sonra zımparalama işlemine geçilmelidir.

epoksi zemin kaplama yorumları Blast-Track Temizleme  : Kaplama yüzeyi hazırlığından kullanılan en genel yöntemdir. Bu yöntemle dönen çelik bilyeler sayesinde bütün yüzey artıklarını ve çimento kırıntılarını zeminden uzaklaştırılabilir. Bu uygulama pürüzlülüğü düzelterek yüzeyi kaplamaya hazır hale getirir.

epoksi zemin kaplama yapan firmalar Astar Yapılması : Yüzey hazırlığı yapıldıktan sonra astar malzemesinin hazır olarak alınmış veya uygulama anında kompenentlerin mekanik karıştırıcı yardımıyla elde edilirler. Her iki türden de elde edilmiş malzeme uygulamadan önce 1 dakika karıştırılır. Fırça veya rula ile yüzeye uygulanır. Eğer epoksi kaplamasının anti-statik özelliğine sahip ise astar malzemesi kürünü aldıktan sonra 20 m2alanda bir veya 10 m’lik çapa denk gelecek şekilde kendinden yapışkanlı bakır bantlar yapıştırılır. Bunlar daha sonra 100 m’de bir topraklama hattına bağlanır.

epoksi zemin kaplaması yapılması Kaplama Yapılması : Yüzey hazırlığı ve astar yapılmasından sonra oluşturulacak yüzey kalınlığı ve epoksinin özelliğine göre uygulama bir kaç kat şeklinde   mala, rulo, fırça yardımıyla yapılabilir. Her epoksi türünün kendine özgü farklı  uygulama yöntemleri olabilir.  

Beton yüzeylerin uygulama öncesinden en az üç haftalık olması, toprak zemine oturan döşemelerde buhar kesici tabaka oluşturulması ve binanın çatısının, duvarlarının, kapı ve pencerelerinin yapılmış, ortam ve yüzey ısının 10 oC civarında  (bu sıcaklık  epoksi türüne göre değişiklik gösterebilir) olması gerekir. Yağmur, toz, rüzgar, hayvan ve haşeratın kaplama taze iken binaya girmemesi gerekmektedir. Düşük ortam sıcaklığında (10 oC) uygulama güçleşebilir ve sarfiyat artabilir. Yüksek sıcaklıklardaki uygulamalarda ise tava ömrünü kısaltır ve malzemenin yüzey kalitesini bozabilir.

 

TOP