Kuru şap uygulamaları

 

 

 

Kuru şap uygulamaları Nedir

sorusuna tanım ile cevap vermemiz gerekirse çift tuz grubu içerisinde olan bileşiklerdir. Suyun içerisinde çözünebilmekte olan #şap #inşaat sektöründe çokça kullanılan bir malzemedir.

 

 

Kuru şap uygulamaları Amaçları

 Şap atılmasının veya şap dökülmesinin amacı, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış ortamın negatif etkenlerinden korumaktır. Beton yüzeylerde kullanılacak alanın ömrünü uzatmaktır. Farklı özel amaçlar için kullanılacak yüzeylerin özelliğine uygun yer kaplaması yapmaktır. Şapın kullanım alanları çok geniştir.

Kuru şap uygulamaları Nerelerde Kullanılır

dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunmaktadır. Bu hususların başında öncelikle şap atma sırasında zemin etüdünün çok iyi yapılması gerekmektedir.

Zemin etüdü sonrasında şap atılacak olan alan teraziye alınmakta ve etrafı çevrilmelidir. Sonrasında şap atma işlemi tamamlanmalı ve etrafı çevreleyen ano adı verilen malzemeler kaldırılmalı ve kaldırıldığı anda vakit kaybedilmeden o kısmada şap uygulaması yapılmalıdır. Şap, tüm alana mala ile yüzeysel olarak yayıldıktan sonra düzeltme işlemine geçilmelidir.

Ancak tüm bu işlemler sonrasında şap atma işleminin bittiğini söylemek yanlış olur. Çünkü atılan şap bir an önce kurutulmalıdır. Kurutma işlemi yapılırken kullanılacak olan cihaz ve yöntem şapın işlevini yerine getirebilmesi ve formunu bulabilmesi için son derece önemlidir.

Kuru şap uygulamaları Uygulama Notları

  1. Epoksi Self Levelling Kaplama
  2. Helikopterli Şap Uygulamaları
  3. Fırçalı Saha ve Yol Beton Uygulamaları
  4. Tablede Helikopterli Perdah Uygulamaları
  5. Kuarslı Şap Uygulamaları
  6. Derz ve Dolgu Uygulamaları
  7. Kuru Şap Uygulamaları

 

 

TOP