Kat şapı

Kat şapı Nedir

Civalı Şapın Tanım:Özel çimento esaslı polimer modifiyeli kendiliğinden yayılma özelliğine sahip kendiliğinden yayılan hazır zemin tesviye şapıdır.

Kendiliğinden yayılan şapın kullanım alanları:Epoksi Kaplama, Pvc Kaplama, karo ve rulo halı, lamine parke, laminat parke, kauçuk gibi döşeme elemanlarının uygulanması esnasında. Beton, şap, zeminlerin bozukluklarının giderilmesi ve düzetilmesi amacı ile zemine kendiliğinden yayılan civalı şapuygulanır.

Tesviye Şapının Kullanım Miktarı:1 m2 alan için 1 mm kalınlıkta 1,5 kg Self-Levelling Şap kullanılır.

Akıllı Şap Uygulamasından önce Yüzey Hazırlama:Civalı şap uygulaması yapılacak yüzey temiz toz ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Kendiliğinden yayılan şap Uygulaması yapılacak yüzeyde gevşek bir katman olmamasına dikkat edilmelidir. Var ise kazınmalı, temizlenmeli ve temizleme esnasında oluşan boşluğun kalınlığına göre İnce tip veya kalın tip  Tamir Harcı kullanılarak gerekli tamirat yapılmalıdır. Tesviye şapı uygulamasına hazırlanan yüzey Self-Levelling Şap uygulamadan önce zemin Astarı ile tek kat olarak astarlanmalıdır.

Civalı Şapın Kullanım Şekli:25 kg Self-Levelling Şap, 6,5 litre temiz su ile karıştırılır. Kendiliğinden yayılan şapa Eğer kısmi karışım yapılacaksa bu oranda karıştırılmalıdır. Su önce kova içine konulmalı ve daha sonra Akıllı Şap yavaşça suya katılmalıdır. Bu esnada bir taraftan mikser yardımı ile tesviye şapıtopaksız olana kadar 3 dakika iyice karıştırılmalıdır. Hazırlanan civalı şap uygulama yapılacak yüzeye yeteri kadar dökülür mala ve kirpi rulo kullanmak suretiyle akıllı şapın yayılmasına yardımcı olunur. Kendiliğinden yayılma özelliği sayesinde üzerine temas eden mala ve kirpi rulo izleri de kaybolarak boşlukları doldurup düz bir zemin oluşturur.

Kat şapı Özellikleri

Normal katların haricinde Teras ve çatılarda kullanıldığında ortalama 10 cm.kotta teraslarda gerekli olan ( U ) değerini vermektedir. Bu ürün deprem dostu olup bina oturmalarında ve küçük çaplı depremlerde çatlamaz.

Ayrıca çok katmanlı ve pahalı teras yalıtım uygulamalarını tek bir uygulama düzeyinde en ekonomik ve sorunsuz bir biçimde çözüme ulaştırır. hafif şap uygulaması sonrası üzerine seramik, fayans, mermer uygulaması çimento esaslı her türlü yapıştırıcı ile mükemmel bir şekilde yapılabilir ve ayrıca laminat parke uygulanabilir. Tek bir uygulama ile birçok özelliği bir arada sağlaması sebebiyle çok ekonomik bir üründür. Betonun karakteristik özelliklerini taşır. Küf, nem, rutubet oluşmaz ve haşerat barındırmaz özelliktedir. Altında kalan klima ve tesisat borularını conta gibi sarar, sıvı uygulanması sebebiylede tabliye betonu ile kaynaşarak hiçbir yerinde boşluk kalmaz.

Kat şapı Nasıl Yapılır

  • Bu sözcüğü, bir çeşit maden tuzu olan şapla, hasta­lık adı olan şapa ve (şapa oturmak) deyimindeki şapa karıştırmayınız. Şap yapı dilinde, sağlam zemin üzerinde 2-2,5 santim kalınlığında serilmiş çimento sıvanın adıdır. Bilhas­sa, kömürlük, garaj, trotvar gibi önemsiz yerlerde kullanı­lır. Dayanıklılığı içindeki çimentoyla orantılıdır. Çimento artarsa şap aşınmaya daha dayanıklı, daha parlak olur. Bü­yük boyda (bir metre bir metre) den büyük olursa, bil­hassa güneş altındaysa, çatlar.
  • Yanlış olarak terasları su geçirmez hale getirmek için kullanılır. Aslında şap iyi bir su yalıtkanı değildir. Su sızdırır. Şap saydığımız ikinci de­rece yerlerde ucuz bir kaplama malzemelidir. Su, sabunlu su ile yıkanabilir. Bütün çimentolu malzemede olduğu gibi katiyen asitle temizlenmez. Tuz ruhu, kezzap, su ile karış­tırılmış da olsalar çimentolu malzemeyi yer, oyar, aşındı­rır.
TOP