Derz Kesimi Uygulaması

Derz kesiminde taban tamamen sertleşmiş olacaktır. Ölçü varyasyonları öyle bir diskle kullanılacaktır ki hava değişimlerindeki genleşmeler taban yapısını bozmadan derzler boyunca yer değiştirsin. 2-24-28 saat sonra taban örtüsü kesmeye başlanır. Derz kesimi mekanik derz kesime makinalarıyla 1/4-1/5 derinliğinde kesilir. (Şekil9) Kareler 4x4 metre oluşturulur. Eğer uygulama zemini 20 metreden daha derinde ise kareler 3,5x3,5 metre olmalıdır. Eğer uygulama zemini 10-12 Kg/cm2 den fazla yük binecekse dezlerin derinliğini biraz daha artırmalıyız.

Derz Kesimi İle İlgili Teknik Bilgiler

  • Derz kesimi beton döküldükten sonra engeç 48 saat içerisinde yapılır.
  • Derz kesimi beton kalınlığının 5/1 oranında kesilir.
  • Derzler kolon istikametine göre kesilir ve kolon kenaları derz kesim şeklinde görüldüğü gibi baklava dilimi şeklinde kesilir.

Derz Kesimi İçin Teknolojik Araç-Gereçler

Derz Kesimi İçin Teknolojik Araç-Gereçler

Zemin Kaplama

Yapısal olarak daha çok kimyasallara, suya ve yuke dayanıklı yapısı ile dikkat çeker uygulama alanın bakımından, fabrikalarda, kimyasal depolarda, otoparklarda tercih edilmektedir.Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir.

Epoksi selfleving

Çukur, çatlak, kırık, segregasyon gibi hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve büyük alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya uygun çimento esaslı tamir harçları ile de yapılabilir.

Parlak beton

Beton Parlatma uygulaması, beton zeminlerin elmas kesicilerle aşındırılması ve silinmesi yöntemiyle parlatılması dır. İlk olarak beton zeminin en zayıf kısmı olan yüzeydeki şerbet tabakasını kazıyarak, betonun sağlam, dayanıklı bölgesine ulaşılır.

Epoksi boya

Karıştırılmış reçine ve sertleştiriciye, içine başka maddeler eklenmemiş ise kalınlaştırılmamış (ya da ince) epoksi diyelim. İnce epoksi ile malzemenizi (bizim için kontrplak ve ahşap) suya karşı yalıtabilirsiniz.

TOP