Epoxy kaplama

Epoxy kaplama Nedir

Suya, asite ve alkaliye karşı direnci çok iyidir. Zamanla özelliklerini kaybetmez. Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından meydana gelir. Epoksizemin kaplama reçinesindeki tekil moloküller (monomers) kürlenme ajanı (hardener) ile birkeşerek uzun zincirleme molekül bağları oluşturur (polymer).

Epoxy kaplama Neye Yarar

 Yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. Epoksi yüzey kaplamaları, her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı yüzeylerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubudur. Bunların yanı sıra, üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve tutturmak için de kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır.

Kullanıldığı alanlar, uygulama tarzına ve ürün seçimine bağlı olarak şöyle sıralanabilir;

• Donatı ve demirlerin yapıştırılmasında; taş, çelik alüminyum ve hatta ahşabın yapıştırılmasında.

• Betonarmede; ankraj demirlerinin oluşturulması amaçlı filiz ekme işlerinde.

• Beton, sıva, metal, seramik, polyester ve epoksi yüzeyler üzerine ince kaplama malzemesi olarak, yapısal bağlantı ve onarım işlerinde.

• Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında; çatlak ve kırıkların tamiratlarında.

• Yüzey koruyucu kaplama olarak.

• Taze betonu, eski sertleşmiş beton veya harca bağlamak için yapıştırıcı reçine olarak.

• Aşınmaya karşı koruyucu kaplama yüzeyi olarak.

• Köprü taşıyıcı plakalar, makina ayakları, bağlama civataları, tren ray hatlarında sorunsuz yüzey ve dayanıma sahip imalatlar için.

• Ahşap, yığma ve betonarme yapılarda yüklerin artması, hasar ve eskime olması, yapısal değişiklikler yapılması, dizayn ve imalat hatalarının bulunması durumunda yapıların güçlendirilmesi amacıyla.

• Kimyasal ve mekanik etkilerle karşılaşacak zemin ve duvar seramik kaplamalarının derzlerinde, sert, su geçirimsiz ve kimyasallara dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak; havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuvarlarda.

• Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak.

• Su altı imalatlarında.

• Yapılarda, herhangi bir sebeple çatlakların ve oyukların doldurularak yapıştırılması veya enjekte edilmesi amacıyla kullanılabilir.

En yaygın olarak kullanılan epoksi grubu, zemin kaplaması olarak kullanılan gruptur.

Epoksi yüzey kaplama uygulamalarının genel özellikleri şöyle sıralanabilir:

• Kimyasallara karşı dayanıklıdır.

• Sürtünmeye ve aşınmaya karşı dayanıklı yüzeyler oluşturur.

• Dekoratif uygulamalarda geniş bir renk yelpazesine sahiptir.

• Kolay temizlenir, hijyeniktir.

• Agrega ilavesi ile kaymaz bir zemin elde edilebilir.

• Yağ ve kimyasallara karşı dirençlidir.

• Estetiktir.

• Solvent içermez.

Epoxy kaplama Özellikleri

 Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürleme ajanından (hardener=sertleştirici) meydana gelir.Epoksi sistemi kullanıldığında, epoksi reçinesindeki tekil moleküller(monomers), kürleme ajanı(hardener) ile birleşerek, uzun zincirleme molekül bağları oluşur.(polymer). Epoksi ve hardener karışımı kürlenince, sert bir polimer meydana gelir. Bazı epoksi sistemleri oda sıcaklığında bir kaç dakikada kür olurken, bazıları sertleşmesi için daha fazla zamana ve ısıya ihtiyaç duyar.

Pek çok epoksi ürünleri organik solvent, filler ve pigmentler içerir. Sertleşen Epoksilerin karakteristik özellikleri epoksinin monomerine, kürleme ajanına(hardener), solvent ve fillerin eklenmesine göre değişiklik gösterir.

Epoxy reçinenin en önemli tek özelliği sıvı halden kolaylıkla sert, elastiki katı kaplayıcı hale geçebilme yeteneğidir.

Epoxy bu kadar çok yönlü niteliklere sahip olduğundan dolayı, epoxy reçineler şimdilerde koruyucu kaplayıcılar, denizcilikte kullanılan boyalar, döşemelikler, yapıştırıcılar, tutkallar, kalıplama karışımları, izolasyon malzemeleri, sağlamlaştırılmış plastik ve tekstil ürünleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Epoxy kaplama Amaçları

 Sanayi yapılarında ağır çalışma şartları, yüzeyde aşınmalara, kopmalara, kimyasal sıvıların yüzeyde çok sık bulunmaları sonucu bozulmalara ve dağılmalara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için beton zemin üzerine ilave olarak ince (0,5 – 5 mm) bir koruma tabakası uygulaması düşünülmüştür. Bu düşünceyle epoksinin endüstriyel zeminlerde kullanılmasına başlanmıştır. Bu süreci diğer mekanlarda da epoksinin kullanılması takip etmiştir.

  • Epoksinin en önemli özellikleri ;
  • epoksi zemin kaplama Estetik görünüş,
  • epoksi zemin kaplama fiyat Tozumazlık,
  • epoksi zemin kaplama nasıl yapılır Hijyeniklik,
  • epoksi zemin kaplama ev Anti-statiklik,
  • epoksi zemin kaplama uygulaması Kimyasal dayanıklılık,  olarak sıralanabilir.

Endüstriyel uygulamalarda kullanılan plastikler genellikle sentetik polimerlerdir. Polimerler,  işleme esasına göre termoplastik ve termoset olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Epoksi, termoset polimer grubuna girmektedir. Dolayısıyla epoksi,  polimer esaslı plastik olarak adlandırılabilir.

Epoxy kaplama Nerelerde Kullanılır

Epoksi zemin kaplama veya epoksinin kullanıldığı yerler bir hayli fazladır. kürünü almış beton kaplamalarda,ahşap,saç,metal kaplamalarda, seramik ve mermer üzerinde iç veya dış mekan duvarlarında sehpa masa yüzeylerinde vs. ayrıca epoksi sağlam bir kaplama ürünü olduğundan dolayı fabrika zeminlerinde, atölyelerde,her türlü talaşlı imalathanelerde, soğuk hava depolarında, hijyenik olduğundan ötürü mandıra ve hastanelerde gıda ve entegre tesislerde ilaç sanayide AVM lerde ofislerde ve tüm yaşam mekanlarında epoksi zemin kaplama kullanılır.

Epoxy kaplama Uygulama Notları

Epoksi kaplama uygulamaları kesinlikle uzman ve deneyimli ekipler tarafından yapılmalıdır.

Epoksi boya veya epoksi kaplama yapılmış zeminler parlak görünürler. Kaplama veya boya yapılmadan önce zeminde görmediğimiz sıkıntılar, ondülasyonlar, çukur veya yükseltiler, zeminin epoksi kaplanmasından sonra ışığın geldiği yöne de bağlı olmakla birlikte çok daha belirgin hale gelirler. Özellikle görselliğin ön planda olduğu geniş alanlarda bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Epoksi reçineler diğer kaplama malzemeleri-seramik, karo, granit, mermer-gibi çok fazla tanınmadığı için, uygulama öncesi beklentilerle uygulama gerçeklerinin örtüştürülmesi gerekir.

Yüzey hazırlığı, epoksi kaplama veya boya öncesi yapılması gereken en önemli iştir. Bu işlem de çok titiz bir şekilde yapılmalıdır.

Donmuş, ıslak veya nemli alanlarda epoksi kaplama uygulaması yapılmadan önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Sertleştirici ve reçinenin karıştırma kurallarına uyulmalıdır, ayrıca unutulmamalıdır ki; sıcaklığa bağlı olarak kısıtlı bir sürede karışımı işlemek gerekmektedir.

Karışım kabında piriz almaya başlayan malzeme uygulanmamalıdır.

Bileşenlerin oranları önemli olduğundan, tam set karışım yapılmayacak ise hassas tartı kullanılmalıdır.

Epoksi Kaplamalar Çok Geniş Bir Uygulama Alanına Sahiptir:

Gıda üretim tesisleri, endüstriyel üretim tesisleri, havaalanları, alışveriş merkezleri, hastaneler, entegre büyükbaş hayvan çiftlikleri, tekstil fabrikaları, ilaç fabrikaları, süt sağım ve sağmal üniteleri, elektrik santralleri, depolar, yükleme boşaltma alanları, kontrol odaları, battery odaları, soyunma odaları, duşlar, otoparklar, kimyasal depolama alanları, montaj alanları, oto galeri, gösteri alanları, okullar, boyahane ve bakım üniteleri, otoparklar, forklift yolları pürüzlendirme, şişeleme hatları, fırınlar, mandıralar, lokantalar, paketleme hatları, mutfaklar, soğutucular, işleme alanları, şarap evleri, laboratuvarlar, temiz odalar, steril odalar, sınıflar, kafeteryalar, mekanik odalar, dinlenme odaları, hemşire odaları, hasta odaları, clean room, amelyathaneler, restoranlar, süper marketler, forklift yolu pürüzlendirme, kulis, stadyumlar, medya merkezleri, fitness merkezleri, müşteri karşılama alanları, müzeler, servis alanları ve benzeri tesislerde, betonun aşınma, darbe ve kimyasal dayanımını arttırmasından ötürü zemin kaplaması olarak kullanılmaktadır.

En çok merak edilen konulardan birisi de epoksi fiyatlarıdır. Epoksi fiyatının belirlenmesi için bir çok değişkenin bilinmesi gerekmektedir. Öncelikle nasıl bir uygulama yapılacağı belirlenecek, buna göre de epoksi uygulama fiyatı yani maliyet ortaya çıkacaktır.

Epoxy kaplama Riskler

 • Yemekten, sigaradan, tuvalete girmeden ve içecekler ile temas etmeden önce, ellerinizi iyice yıkayınız.

• Ciltteki boyayı soğuk su ve sabun ile yıkayarak temizleyiniz.

• Boyaya bulaşmış giysileri ve elivenleri dikkatlice çıkarınız ve güvenli bir şekilde uygun atık çöpüne atınız.

• Mümkünse tesisi terketmeden; imkan yok ise boya ile işiniz bittikten sonra en kısa sürede duş alınız.

• Cildin doğal yağını takviye etmek için genel amaçlı bir nemlendirici krem kullanınız.

• Her kullanımdan sonra yüz maskenizin içini yıkayıp kurulayınız ve güvenli bir şekilde saklayınız.

• Boyaya bulaşan iş tulumlarınızı, bilekliklerinizi ve diğer giysilerinizi tekrar kullanmadan önce yıkayınız.

• Cildinizden boyayı silmek için tiner-solvent kullanmayınız.

• Tesisi boya bulaşmış kıyafetlerinizle ve ekipmanınızla terk etmeyiniz.

• Boya atılan ortamda yiyecek yemeyiniz ve içecek içmeyiniz. 

Epoxy kaplama Nasıl Yapılır

 Yalıtma (Kaplama)

Ahşap ya da kontrplağınızı suya karşı yalıtmak istediğinizde ince epoksi kullanıyorsunuz. Bu iş için bir fırça kullanılabilir, ama fırçayı sonunda çöpe atmanız gerekiyor çünkü donan epoksiyi hiçbirşey çözemiyor. O yüzden bulabildiğiniz en ucuz fırçayı kullanın. Eğer karina gibi geniş yüzeyleri yalıtıyorsanız, fırça kullanmaktan daha iyi yollar var. Yüzeye bir miktar epoksiyi döküp bir sünger ruloyla yayabilirsiniz. Benim deneyimlerime göre en iyi yol ise yine epoksiyi döküp kenarı düzgün yarı sert bir plastikle (İngilizcesi squegee) dairesel hareketler yaparak yaymak. Eğer bu işi yüzey ve plastik arasında mümkün olduğunca dar bir açı oluşacak şekilde yaparsanız daha da iyi. İstenmeyen hava kabarcığı oluşumunu en aza indirmiş olursunuz. Epoksi yüzeye ne kadar çok nüfuz ederse yalıtımınız o kadar iyi olacağından yüzeyi önce zımparalamakta yarar var. Bu işlem hem epoksinin daha iyi nüfuz etmesini sağlamakta, hem de yüzeyde bulunabilecek yabancı maddelerden (yağ gibi) kurtulmanızı sağlamakta. Tabii ki zımpara tozunu temizlemeniz gerekmekte. Tekneler için birden fazla kat yalıtım yapılması genellikle tavsiye edilenler arasında.

 Islatma

İnce epoksi doğrudan yapıştırıcı olarak kullanılabilmesine rağmen, bu iş için kalınlaştırılmış epoksinin tercih edildiği belirtilmişti. Tıpkı yalıtımda olduğu gibi, yapıştırmada da bağın kuvveti epoksinin yapıştırılacak yüzeylere ne kadar nüfuz ettiğine sıkı sıkıya bağlı. Eğer kalınlaştırılmış epoksi yapıştırma noktasına doğrudan uygulanırsa, malzeme bu karışımdan bir miktar epoksiyi emecek ve karışımda kalan epoksi miktarı azalacağından bağınız zayıflayacaktır. Bu yüzden, yapıştırma noktasına kalınlaştırılmış epoksi uygulanmadan önce her iki yüzey ince epoksi ile ıslatılmalıdır. Kontplak, özellikle de kontrplağın kenarları çok epoksi emdiğinden bu işlemi unutmamakta yarar var. En ekonomik uygulama, kapta ince epoksiyi hazırladıktan sonra yüzeyleri ıslatma, daha sonra kapta kalan ince epoksiye dolgu ilave edip kalınlaştırarak yapıştırma işlemine geçme biçiminde. Böyle yapmamanız durumunda, ıslatılan parçalardaki epoksi donmadan kalınlaştırılmış epoksiyi uygulamaya dikkat edin.

Epoxy kaplama resimleri

{gallery}e1:::0:0{/gallery}

TOP