Epoksi Enjeksiyon

Çatlak Enjeksiyonu - Epoksi Enjeksiyon

0.2 mm ile 2 mm arasındaki çatlakları kapatmak amacıyla epoksi enjeksiyon uygulanır.

Bir epoksi çatlak enjeksiyonu aşağıdaki şekilde yapılır:

  1. Enjeksiyona başlamadan önce betonun homojenliği ultrases aleti ile ölçülür, çatlak olup olmadığı kontrol edilir.
  2. Çatlakların dış kısmı açılır.
  3. Çatlaklar boyunca 10-15 cm derinliğinde, yaklaşık 10 mm çapında (çatlak derinliği ve boyuna bağlı olarak değişebilir) , yeterli sayıda delik açılır.
  4. Açılan deliklerin içindeki toz ve gevşek beton parçaları basınçlı hava ile temizlenir.
  5. Çatlağın dış yüzü enjeksiyonun dışarı çıkmaması için pasta kıvamlı bir epoksi ile çatlak boyunca kapatılır.
  6. 8 mm çaplı enjeksiyon dübelleri (çatlak derinliği ve boyuna bağlı olarak değişebilir) daha önce açılan deliklere epoksi pastası ile yapıştırılır. 
  7. Pompa basıncı çatlak boyutuna ve derinliğine bağlı olduğundan enjeksiyon pompası en alt tübe bağlanarak enjeksiyona başlanır. Pompa basınç değerleri uygulama sırasında ayarlanabilir.
  8. Enjeksiyon işlemi tamamlanıp bir üstteki tüpten epoksi gelmeye başladığında ilk tüpün ağzı kapatılarak aynı işlem adım adım yukarıya çıkılarak tekrarlanır.
  9. Epoksi enjeksiyonun kürünü tamamlamasından sonra ultrases aletiyle tekrar kontroledilir.  Eğer bu test betonun içinde düzensizlikler olduğunu gösterirse işlem tekrarlanır.
  10. 0.2 mm’nin altındaki çatlaklar mikroçatlak olarak adlandırılır. Bu çatlakların bulunduğu kesitin kum veya su püskürtülerek temizlenmesi ve üzerine fırça ile bir epoksi malzeme sürülmesi yeterlidir
TOP