Epoksi zemin kapalama

Epoksi zemin kapalama Nedir

Yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur.Epoksi zemin kaplama her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı zeminlerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubudur. Bunların yanı sıra, üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve tutturmak için de kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır. Epoksi zemin kapalama Neye Yarar, Epoksi, fiber tekne tamiri dahil, tekne yapımı ve onarımında birçok işe yarayan harika bir madde. Kullanımı teknelerle sınırlı değil ve genel ahşap işlerinde, hatta ev içi onarımlarda bile kullanılabiliyor, tabii biraz tuzlu olan fiyatını sineye çekmek kaydıyla.

Yanlış anımsamıyorsam teknik olarak "termoset plastik" adı verilen bir malzeme. Ayrı kaplarda gelen iki şurup kıvamında bileşenden oluşuyor: "reçine" ve "sertleştirici". Epoksi sisteminin üreticisine göre değişen oranlarda bu ikisini karıştırıyorsunuz. Uygun oranda karıştırdığınızda egzotermik, yani dışarıya ısı veren bir reaksiyon başlıyor ve epoksi yavaş yavaş sertleşiyor. Önce jel (ya da jöle) aşaması verilen bir aşamadan geçiyor, yani jöle kıvamına geliyor, daha sonra bu jöle yavaş yavaş sertleşmeye devam ederek kaskatı hale geliyor. Buna "donuyor" diyelim isterseniz, gerçi donmak fiili soğuk çağrışımı yapıyor oysa epoksi ısınarak donuyor, ama neyse. Donmuş epoksi mükemmel su izolasyonu özellikleri olan son derece kuvvetli bir yapıştırıcı. İyi yapılmış bir kontrplak-epoksi bağlantısının, kontrplağın kendisinden daha kuvvetli olduğunu birden fazla kaynaktan okudum.

Epoksi, jöle aşamasına gelene kadar üzerinde çalışabiliyorsunuz. Bunun ne kadar zaman alacağı birkaç faktöre bağlı ve bunlar ilerde açıklanmakta.

Karıştırılmış reçine ve sertleştiriciye, içine başka maddeler eklenmemiş ise kalınlaştırılmamış (ya da ince) epoksi diyelim. İnce epoksi ile malzemenizi (bizim için kontrplak ve ahşap) suya karşı yalıtabilirsiniz. Yapıştırıcı olarak da kullanılabilir ama aynı güçte bir bağ epoksiyi biraz kalınlaştırarak da elde edilebileceğinden tercih edilen bu ikincisi. Kalınlaştırınca hem epoksi daha ekonomik kullanılmış oluyor, hem de şurup kıvamındaki ince epoksiyi bağlantı noktasında tutmak zor.

Epoksiyi kalınlaştırmak için İngilizcede "filler" denen dolgu maddeleri kullanılıyor. Hemen her epoksi üreticisi çeşitli dolgu maddeleri de üretmekte. Herbir dolgu maddesi bağ kuvveti, renk, zımparalama kolaylığı vb. açısından farklı karakteristiklere sahip. Genellikle toz halinde bulunan dolgular epoksinin kendisinden çok daha ucuz. Dolayısıyla, dolgu malzemesi olarak başka şeyleri ikame etmek mümkün olmakla birlikte, amatörlerin doğrudan epoksi üreticisinden satın alması daha garantili bir yol. Reçine ve sertleştiriciyi bir kaba döküp iyice karıştırınca ince epoksiyi elde ediyorsunuz. Bu karışıma, daha sonra, bir yandan sürekli karıştırarak istediğiniz kıvamı elde edinceye kadar dolguyu ilave ediyorsunuz. Kalınlaştırılmış epoksinin kıvamına göre bir terminoloji gelişmiş vaziyettidir.    

Epoksi zemin kapalama Özellikleri    

Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürleme ajanından (hardener=sertleştirici) meydana gelir.Epoksi sistemi kullanıldığında, epoksi reçinesindeki tekil moleküller(monomers), kürleme ajanı(hardener) ile birleşerek, uzun zincirleme molekül bağları oluşur.(polymer). Epoksi ve hardener karışımı kürlenince, sert bir polimer meydana gelir. Bazı epoksi sistemleri oda sıcaklığında bir kaç dakikada kür olurken, bazıları sertleşmesi için daha fazla zamana ve ısıya ihtiyaç duyar.     Pek çok epoksi ürünleri organik solvent, filler ve pigmentler içerir. Sertleşen Epoksilerin karakteristik özellikleri epoksinin monomerine, kürleme ajanına(hardener), solvent ve fillerin eklenmesine göre değişiklik gösterir. Epoxy reçinenin en önemli tek özelliği sıvı halden kolaylıkla sert, elastiki katı kaplayıcı hale geçebilme yeteneğidir. Epoxy bu kadar çok yönlü niteliklere sahip olduğundan dolayı, epoxy reçineler şimdilerde koruyucu kaplayıcılar, denizcilikte kullanılan boyalar, döşemelikler, yapıştırıcılar, tutkallar, kalıplama karışımları, izolasyon malzemeleri, sağlamlaştırılmış plastik ve tekstil ürünleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadı

Epoksi zemin kapalama Amaçları

Epoksi Multi Layer kaplama temizlenmesi sorunsuz ve toz tutmayan bir zemin kaplamasıdır. genel ağır trafiğe maruz kalan bölgelerde tercih edilen bir zemin kaplama malzemesidir. pratik temizlenir orta oranda mekanik mukavemeti ve kimyasal dayanımı bulunmaktadır. Epoksi Multi Layer kaplama, Ankara Eposi Zemin yeni beton zeminlerde ya da aşınmış, çukurlaşmış, zedelenmiş beton zemin yüzeylerini Ankara Eposi Zeminparlak, çok ve yarı pürüzlü – tam pürüzlü bir hale getiren bir zemin kaplama türüdür. Kimyasal nitelikli bu kaplama ile zeminler hızlı, dayanıklı bir şekilde oluşturulabilir. Zemin kaplaması oluşmuş olduktan yaklaşık bigün sonra üzerinde yürüme için hazır bir duruma gelir. Tam mekanik Ankara Eposi Zemin ve kimyasal dayanım için 7 gün beklenerek ağır yüke maruz bırakılmamalıdır.   

Epoksi zemin kapalama Nerelerde Kullanılır

Epoksi, yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. Epoksi yüzey kaplamaları, her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı yüzeylerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubudur. Bunların yanı sıra, üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarından dolayı değişik yapıdaki inşaat malzemelerini birbirine yapıştırmak ve tutturmak için de kullanılan epoksi malzemeler bulunmaktadır. Kullanıldığı alanlar, uygulama tarzına ve ürün seçimine bağlı olarak şöyle sıralanabilir;     

Donatı ve demirlerin yapıştırılmasında; taş, çelik alüminyum ve hatta ahşabın yapıştırılmasında.
Betonarmede; ankraj demirlerinin oluşturulması amaçlı filiz ekme işlerinde.
Beton, sıva, metal, seramik, polyester ve epoksi yüzeyler üzerine ince kaplama malzemesi olarak, yapısal bağlantı ve onarım işlerinde.
Prefabrik beton elemanları ve kolonların montajında; çatlak ve kırıkların tamiratlarında.
Yüzey koruyucu kaplama olarak.
Taze betonu, eski sertleşmiş beton veya harca bağlamak için yapıştırıcı reçine olarak.
Aşınmaya karşı koruyucu kaplama yüzeyi olarak.
Köprü taşıyıcı plakalar, makina ayakları, bağlama civataları, tren ray hatlarında sorunsuz yüzey ve dayanıma sahip imalatlar için.
 Ahşap, yığma ve betonarme yapılarda yüklerin artması, hasar ve eskime olması, yapısal değişiklikler yapılması, dizayn ve imalat hatalarının bulunması durumunda yapıların güçlendirilmesi amacıyla.
Kimyasal ve mekanik etkilerle karşılaşacak zemin ve duvar seramik kaplamalarının derzlerinde, sert, su geçirimsiz ve kimyasallara dayanıklı derz dolgu malzemesi olarak; havuz, çamaşırhane, hastane, laboratuvarlarda.
Yüksek dayanımlı zemin ve duvar boyası olarak.
Su altı imalatlarında.
Yapılarda, herhangi bir sebeple çatlakların ve oyukların doldurularak yapıştırılması veya enjekte edilmesi amacıyla kullanılabilir   

Epoksi zemin kapalama Nasıl Yapılır

Epoksi kaplamada zemin hazırlığı en önemli aşamadır. Zemindeki kir, yağ, toz vb. maddeler zeminden uzaklaştırılmalı ve böylelikle epoksinin yapışmasına uygun bir zemin ortaya çıkarılmalıdır. Bu işlemler sert olmayan zeminlerde, hafif silim makineleri ile, daha sert zeminlerde ise sert aşındırıcılar içeren zemin freze makineleri ile yapılmalıdır. Bu işlemlerden sonra yüzeydeki çatlak, kırık vb. kısımlar epoksi harç ile doldurulmalıdır.

Epoksi Zemin Uygulama Detayları

Vakumlu Bilyalama Makinesi (Blastrac) ile Hazırlanmış Bir Yüzey Poliüretan veya epoksi zemin kaplama-boya uygulamalarından önce betonarme zeminin astar uygulamasına hazırlanmasıdır. Beton yüzeyindeki düşük mukavemetli şerbet tabakasının, gevşek parçacıkların mekanik yöntemlerle alınması ve yüzeyin pürüzlü hale getirilmesidir. Yüzey hazırlığı-dolayısı ile endüstriyel kaplama-yapılacak zemin betonunun basınç dayanımı en az 25 N/mm², çekme dayanımı (pull off) en az 1,5 N/mm² olmalıdır. Yüzey hazırlığı bir çeşit kumlamadır aslında. Betonarme yüzeye çok küçük metal bilyeler fırlatılarak yapılmaktadır. Bunu yapan makine “Vakumlu Bilyeleme Makinesi” olarak adlandırılır.

Blastrac markası adeta makinenin ismi haline gelmiştir. Vakumlu bilyeleme yönteminin kullanım alanlarını özetlersek: Kaplama, boya, astar vb uygulamalardan önce yüzeyleri hazırlamak ve temizlemek için, Eski kaplamaları ve havaalanındaki lastik izlerini kaldırmak için, Otoyollar, yollar, koşu yolları ve endüstriyel tesislerdeki çizgi ve işaretleri kaldırmak için, Yollardaki kavramayı ve dolayısıyla yol güvenliğini arttırmak için, Geleneksel yöntemlerle, teorik olarak istenen ve olması gereken yüzey hazırlığı yapılamamaktadır. Endüstriyel zemin kaplama işinde yüzey hazırlığı aşaması çok önemlidir.

Yüzey hazırlığı doğru yapılmadığında, astar zemine yeterince nüfuz edemeyecek ve zaman içerisinde yapılan kaplamada kabarma riski oluşacaktır. Yüzey hazırlığı yaparken vakumlu bilyeleme makinesi kullanmanın en önemli yararlarından biri de; bir yandan pürüzlendirme yaparak şerbet tabakasını alması, bir yandan da yüzeyi toz, yağ ve kirden arındırarak astar uygulamasına hazır hale getirmesidir. Kısacası vakumlu bilyeleme makinesi ile pürüzlendirilen yüzeyler, astar uygulamasına hazır hale gelir.    

Epoksi zemin kapalama Resimleri

TOP