Epoksi Zemin Betonu

{gallery}e14:::0:0{/gallery}Termosetler grubundan kimyasal bir reçinedir. Suya, asite ve alkaliye karşı direnci çok iyidir. Zamanla özelliklerini kaybetmez. Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından meydana gelir. Epoksi zemin kaplama reçinesindeki tekil moloküller (monomers) kürlenme ajanı (hardener) ile birkeşerek uzun zincirleme molekül bağları oluşturur (polymer). Bu birleşim; karışım kürlendiğinde sert bir polymer meydana getirir. Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takip eden ortalama 24 saat içinde kurumaya başlar (üzerine basılabilecek kadar) ve yaklaşık 7 gün içinde final sertliğine ulaşır.

 

 

Epoksi zemin betonu Özellikleri

1. Hijyeniktir,tozumayan antibakteriyel ortamlar sağlar.
2. Temizlenmesi son derece kolaydır.
3. Mekanik ve kimyasal dayanıklığı son derece yüksektir.
4. Ağır trafiğe ve darbelere dayanıklıdır.
5. Su v.s. gibi sıvılara karşı geçirimsizdir.
6. Eksizdir, istenilen renklerde eksiz olarak uygulanabilir.
7. Uygulama süresi oldukça kısa olup, tamiri kolaydır.
8. Antistatiktir.
9. Elektriksel yalıtkanlığa sahiptir.

 

Epoksi zemin betonu  Nerelerde Kullanılır

Epoksi ilk defa Almanya’da 1939 senesinde I.G.Farben Industrie tarafıdan bulunmuş olup kalsiyumu yapıştırma gücü ile dişçilik ve tıp sektörüne yönelik kullanılmıştır. Zamanla mukavemet özelliği ve yapışma kuvveti sebebiyle inşaat sektörüne, cam takviyeli plastik üretimine adapte edilmiştir. Bu bileşenler içerisine beton agregalarında olduğu gibi bazı viskozite ve yoğunluk arttırıcı kompenetler eklenerek modifikasyonu sağlanmış, tip ilaç taşımacılık inşaat gibi kuvvetli hijyenik ve dekoratif görselliğe hitap eden zemin kaplamaları, yapıştırıcılar, boya ve kalıpçılık sanayine yönelik ürünler ortaya çıkmıştır.

Epoksi zemin betonu Uygulama Notları

   Beton döküldükten sonra dökülen Betonun yüzeyine zarar verebilecek, (Taş motoru gibi) kesici aletlerin dökülen Betonun üzerinde kullanılmasına izin verilmemelidir. Beton döküldükten sonra yüzeyde oluşacak derin kesikler veya kırılmalar tamir edilebilecek olsa da, görsel bütünlüğün korunması adına bu tip hasarların oluşmaması önemlidir.

-          Betonun içine renkli agregaların hatta kırık cam parçacıklarının koyulması, görsel olarak çok estetik zeminlerin oluşmasını sağlayabilir.

-          Gri toz yüzey sertleştirici uygulaması yukarıdaki şartları hızlı yoldan gerçekleştirmeyi sağlayabilir.

 

Epoksi zemin betonu Nasıl Yapılır

Epoksi, yapı sektöründe çok amaçlı kullanılmaktadır. Epoksiyi öne çıkaran en önemli özelliği başka malzemelere yapışma kapasitesinin yüksek olmasıdır. Yapı sektöründe epoksi, ilk olarak betondaki kılcal çatlakların tamirinde ve betona donatı yapıştırılmasında kullanılmıştır.

 

Epoksinin zemin kaplaması olarak kullanılma düşüncesi, endüstriyel döşemelerde, üretim sisteminin tüm yüklerinin oturduğu  ağır iş, makine, araç ve vinçlerin üzerinde çalıştığı fiziksel ve kimyasal oluşumların beton yüzeylerini olumsuz etkilemesi ile ortaya çıkmıştır.

 

Sanayi yapılarında ağır çalışma şartları, yüzeyde aşınmalara, kopmalara, kimyasal sıvıların yüzeyde çok sık bulunmaları sonucu bozulmalara ve dağılmalara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi için beton zemin üzerine ilave olarak ince (0,5 – 5 mm) bir koruma tabakası uygulaması düşünülmüştür. Bu düşünceyle epoksinin endüstriyel zeminlerde kullanılmasına başlanmıştır. Bu süreci diğer mekanlarda da epoksinin kullanılması takip etmiştir

TOP