Derz kesimi

 

Derz kesimi Nedir

Mimari tanım olarak "yapı malzemelerinin aralarında kalan boşluk" olarak ifade edilen kelime.  Farklı genleşmelerinden dolayı oluşabilecek hasarları önlemek için bırakılan boşluklardır.

Yan yana yapılan ve birbirinden bağımsız olan yapıların arasında oluşturulan boşluğa dilatasyon DERZ denir.

 

Bir beton iş gününde beton inşası planlanan alan için çalışma derzleri ile hazırlanır. 
Çalışma derzlerine, iki beton plakanın kayma ve çökmesini önlemek için uygulanır.

Derz kesimi Neye Yarar

 

Derz kesimi Nerelerde Kullanılır

ermosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.

 

Derz kesimi Nasıl Yapılır

 Derz Dolgu Malzemeleri Derz dolguları zemin betonlarında yapısal derzlerde, çatlak kontrol derzlerinde ve genleşme derzlerinde boşlukların doldurulması, yapı bileşenlerinin esnek çalışmasını sağlamasını ve yüzey bitişlerinin düzgün ve temiz bitirilmesini sağlayan muhtelif vasıflarda kimyasal maddelerdir.

Kullanılacak derz dolgu ürünlerinin ortak özelliği yatay ve düşey derzlerde kullanılabilmeleri, yeterince esnek ve elastik olmaları, ısı değişimlerinden etkilenmeyecek kompozisyonda olmaları, betona aderans (yapışma) özelliğinin azami düzeyde olması, soğuk uygulamalı olması, su yalıtımı fonksiyonu da sağlamaları ve yüzeyde sürtünme, darbe, ağırlık v.b. fiziksel etkilere mukavim olmalarıdır.

Derz Dolgu Malzemeleri güneşin ultra viyole ışınlarına, kimyasal temizlik maddelerine, deterjan, hidrokarbon reçine ve diğer kimyevi malzemelere karşı dayanıklı olacaktır.

Derz dolgularında gerekli görülen durumlarda astar kullanılmalıdır.

TOP