Derz dolgu uygulamaları

Derz dolgu uygulamaları Nedir

İki yapı gereci ya da yapının iki bölüğü arasındaki aralık örneğin iki seramik karo arasındaki boşluktur. Bu aralıkların,duvar taşlarının ya da tuğlalarının harçla doldurulup üzerinden mala çekilerek düzeltilen aralığına derz denir, bu aralığı dolduran çimento, alçı veya benzer esaslı bileşenler ise derz dolgu malzemeleridir.

Derz dolgu malzemeleri ile ilgili CE Teknik Dosya Hazırlanması, tse belgeleri alınması, CE Belgelendirme işlemlerinin yapılması tarafımızdan yapılmaktadır. Derz dolguların test yapılacağı Yetkili laboratuvarlar ve Derz Dolgu ürünlerini belgelendiren Onaylanmış Kuruluşları ve fiyat teklifimizi This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. dan öğrenebilirsiniz. 

 

 

Derz dolgu uygulamaları Amaçları

  • Homojen bir kuruma sağlayabilmek için, derz uygulamasından önce, derz boşukları arasında bulunabilecek toz, talaş, inşaat-çimento artıkları vb. ince bir çubuk kullanılarak kazınıp, fırça ile temizlenmelidir. 
  • Özellikle duvarlarda, uygulama öncesinde derz boşlukları nemlendirilmelidir.

Derz dolgu uygulamaları Nerelerde Kullanılır

İç mekanlarda kuru, orta ıslak ortamlarda yatay ve düşey zeminlerde seramik ve fayans 
kaplama malzemelerinin derzlerini doldurmada kullanılır

 

 

Derz dolgu uygulamaları Nasıl Yapılır

Derz boşluklarının derz dolgu malzemeleriyle doldurulmasının sebebi, seramik karoların ısı farklılıkları ve yapısal hareketler karşısında rahat hareket edebilmelerini sağlamak, dekoratif ve estetik bir görünüm elde etmek, kaplamanın mukavemetini artırmak, derz boşluklarına istenmeyen malzemelerin (kir, toz, haşere, su vb.) dolmasını engellemek ve derzlerin uzun ömürlü olmasını sağlamak olarak sıralayabiliriz. Yapılacak işlemin temiz, sağlam ve kalıcı olması için de duvarda en erken 8 saat, zeminde en erken 24 saat sonra derz dolgu işlemine geçilir. Derz dolgu işlemine geçilmeden önce ortam ve zemin koşullarının derz dolgusu işlemi yapılabilecek durumda olup olmadığı kontrol edilir. Değilse önlem alınır. Örneğin kaplama yapılacak mahal önceden ısıtılabilir. Sağlıklı bir doldurma işlemi sağlanabilmesi için derz aralıkları temizlenir. Bu temizleme işleminde sert uçlu metal temizleyiciler kullanılmamalı ve derzler derinleştirilmemelidir. Dolgu işlemine başlamadan önce kaplamadaki tüm derz çubukları yerlerinden çıkartılmalıdır.
Bazı durumlarda derz çubukları, üstten bastırılarak derzin içine gömülür ve üzeri fuga ile doldurulur. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Derz arasında kalan derz çubuğu, bulunduğu yerde zayıf bir tabaka ve boşluklu bir hacim meydana getirir. Zamanla o noktalarda kopmalar ve çiçeklenmelerin oluşması da kaçınılmaz olur.
 
Duvarda için boza (palstik kıvam) kıvamında hazırlanan harç, lastik mala ile yüzeyde çapraz hareketler yapılarak derz araları doldurulur. Lastik mala ne çok dik ne de çok eğiktutulmalıdır. En uygun tutma açısı 45 derecedir. Bu esnada fuga fazlalıkları lastik mala ile sıyrılır. Derz boşlukları üzerinden bir kere geçmek boşlukları tam anlamıyla dolduramayacağından lastik mala ile derz boşlukları üzerinden birkaç defa daha geçilir.

 

TOP