Daire şapı

Daire şapı Neye Yarar


Kimyasal bileşimi alüminyum ve potasyum sülfatı olan şap, renksiz, tadı buruk, büzüştürücü, mikrop öldürücü bir maddedir. Sıcak suda erir. Kuru kuruya ısıtılırsa 91 derecede erimeye başlar. Daha çok ısıtılırsa, suyunu kaybederek, süngere benzeyen bir duruma girer.

Şap, Türkiye’de katışıksız halde şaptaşı halinde bulunur. Kütahya iline bağlı Şaphane bucağında şaptaşları dağ halinde yükselir. Katıksız haldeki bu şaptaşları çeşitli endüstri kollarında kullanılır. Eski çağlarda şap, yıllarca Avrupa’ya Anadolu’ dan gönderilmiştir.

Endüstride birçok işlerde kullanılan şap, evlerde de işe yarar. Büzüştürücü, dondurucu bir madde olduğu için, kesiklerden akan kanı, durdurur. Bu bakımdan evlerde, berberlerde tıraş sırasında şaptaşı kullanılır. Dudak boyası biçiminde olan bu şaptaşı, tıraştan sonra olan kesiklere sürülünce deri büzülür, kan durur.

Şap, endüstride çeşitli kollarda kullanılır. Boyacılıkta, renkleri tutturmada çok işe yarar. Kumaşların boyanmasında renkleri durağan (sabit) yapan şaptır. Dericilikte de sepileme şapla yapılır. Ayrıca, kâğıt hamurunun tutturulmasında, alçının sertleştirilmesinde, fotoğraf camlarının korunup saklanmasında şap kullanılır.

Sağlık bakımından şap zarar verici bir madde değildir. Doktorlukta şap, ishale karşı yapılan ilâçların içinde kullanılır. Peklik verici olduğu için, hafif sürgünlerde faydalı bir ilâç görevi görür.

Daire şapı Nerelerde Kullanılır

Su ve nem etkisinde bulunan yerler, Açık ve kapalı otoparklarda, Fabrika iç ve dış sahalarında, Açık spor alanları, kapalı spor salonları, Sergi ve gösteri salonları gibi alanlar...

Daire şapı Uygulama Notları

Zemin Şap UygulamaZemin şapı tesviye betonunun üzerine 4-7 cm kalınlığında dökülür. Şap betonu kullanım amacı ise: Tesisatın üstünün örtülmesi, zeminin izolasyonu, tüm zeminin aynı teraziye (hizaya) getirilmesi, güzel bir görünümün elde edilmesi, fayans veya parke gibi uygulamaların düzgün bir zemine oturtulması için yapılan beton uygulamasıdır.

Daire şapı Nasıl Yapılır

İnşaatta kullanılan malzemeler arasında bulunan şapın nasıl atıldığı hususundan önce, "Şap nedir?" sorusunun yanıtını verelim.

İnşatta şap, yerine dökülmüş tesviye betonu üzerine zeminin izolasyonu, görsel güzelliği ve özel kullanım amacı için dökülen yer kaplama malzemesine deniyor.

Şapın kullanış amacı

Şapın kullanılmasındaki ilk amaç, tesviye betonu dökülmüş yüzeyi dış etkenlerden korumak olarak ifade ediliyor. Akabinde ise kullanılan alanın kullanım süresini uzatmak; özel amaçlar için kullanılacak alanların özelliğine uygun yer kaplaması yapmak şeklinde sıralanıyor.

TOP