Beton boyama

Beton boyama Nedir 

betonun içindeki toz partiküllerinin hidrostatik basınçla betondaki gözeneklerden yüzeye itilmesidir bunun sonucunda beton tozuması meydana gelir .Zamanla bütün beton yüzeler tozumaya maruz kalırlar,dayanımı fazla olan beton, tozumaz diye bir durum yoktur ,evet dayanımı az olan beton, dayanımı fazla olan betona göre daha fazla tozuma yapab

 

 

 

Beton boyama Nerelerde Kullanılır

Yapıların çevresel etkilere karşı dayanıklı hale getirilmesi her zaman yapı sektörünün en önemli tartışma ve araştırma konularından biri olmuştur. Epoksi yüzey kaplamaları, her türlü kara ve deniz yapısında, doğanın (rüzgar, fırtına, dalga, ısıl değişimler, donma-çözünme, kirlenme, kimyasal etkiler, vs.) ve sanayinin (mekanik, fiziksel ve kimyasal) en kötü koşullarına karşı yapı yüzeylerini (iç ve dış) estetik malzemelerle kaplayarak korumak için geliştirilen teknolojik yapı malzemesi grubudur. Bunların yanı sıra, üstün yapışma özelliği, mekanik ve fiziksel dayanımlarınd

 

 

 

 

Beton boyama Nasıl Yapılır

İç mekan veya bahçe duvarların da kullanılan beton eğer  boyanmazsa gözenekli yapısı sıvıları absorbe eder ve içerisinde kir barındırır. Bu durum betonun uygulandığı yüzeyin görünümünü bozar. Bu yüzden beton yüzeylerinin boyanması betona estetik katmanın yanı sıra onun korunmasını da sağlar. 

Betonun boyanabilmesi için beton dökümünden 28 gün geçmesi gerek ve betonun uygulandığı kısmın tamamen kurumuş ve sertliğine kavuşmuş olması gerekir. 

Yüzeydeki kirlilik ve düzensizlikleri gidermek için yüzey temizlenip, zımparalanır. Beton yüzeyinde zımparalanma soncu oluşan toz ve kalıntılar süpürülerek temizlenir. Yüzeyde kusur varsa çimento harcı ile kapatılır.

Beton yüzeyinde uygulanacak boyanın türü önemlidir. Akrilik lateks veya epoksi boya tercih edilir. Beton yüzeyi ve ortam sıcaklığı 10 - 32 °C olması gerekir. 

Boya rulo veya fırça yardımıyla uygulanabilir. İlk katı uyguladıktan 24 saat geçtikten sonra gerek duyulursa ikinci kat uygulanabilir.

TOP